Sprawozdanie z realizacji programu Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To projekt skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.
Nasza szkoła w roku 2022 przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości i otrzymała środki na realizację tego projektu. Uzyskane środki pozwoliły na zakup nowoczesnego sprzętu, który umożliwił uczniom rozwijać zainteresowania w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych i innych form rozwijania umiejętności.
KWOTA DOFINANSOWANIA 30.000
Dzięki otrzymanemu wsparciu nasza szkoła wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt:
- Drukarka 3D -Banach School 1
- Zestaw elementów dodatkowych do drukarki 3D – Filamenty
- Stacja lutownicza z gorącym powietrzem.
- Aparat fotograficzny -Lustrzanka Canon EOS 250D
- Statyw do aparatu i kamery - Statyw Fancier Wt-3750-183cm
- Kamera cyfrowa -SONY HDR-CX405B
- Mikrofon kierunkowy nakamerowy Synco M3 kardioidalny z odsłuchem.
- Mikroport Synco G1 A1 bezprzewodowy system mikrofonowy 2,4 GHz
- Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery FeiyuTech G6 Max
- Długopisy 3D
- Wkłady do długopisu 3D
- Tło fotograficzne zielone 1,6x5 m Greenscreen
- Green screen mobilny, zestaw do mocowania. Zestaw do zawieszania tła 200 x 368 cm;
- Zestaw oświetleniowy. Oświetlenie do realizacji nagrań. Lampa LED
- Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami.
- Zestaw nagłośnieniowy Vonyx VX1000B
- Zestaw mikrofonów bezprzewodowych Power Dynamics PD504H
- Mikser 12- kanałowy Samson MXP144FX
- Zestaw 4 x m Bot Explorer Kit + akcesoria
- Kuchenka elektryczna Opimum PK 2246
- Maszyna do szycia Łucznik Lena
- Igły do maszyny do szycia klasyczne do tkanin
- Bezprzewodowy pistolet do klejenia na gorąco
- Wypalarki do drewna
- Zestaw wierteł
- Zszywacz ręczny, taker
- Obcinaczki boczne. Szczypce 160 mm
- Szczypce uniwersalne 160 mm
W roku szkolnym 2022/2023r. w ramach programu Laboratorium Przyszłości zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach powyższego programu.
Drukarka 3D jako narzędzie służące do nauki jak i zabawy pozwoliło uczniom nabyć kolejne umiejętności. Dzięki technologii druku 3D uczniowie mieli możliwość udziału w kreatywnych i innowacyjnych zajęciach, a sami nauczyciele, otwarci na nowe sposoby przekazywania wiedzy, mieli skuteczne sposoby na urozmaicenie zajęć. Uczniowie z wykorzystaniem najnowszej technologii drukowali zaprojektowane przez siebie projekty, a sam sposób nauki przyczynił się do zwiększenie zainteresowania i pobudzenia kreatywności młodszych uczniów naszej szkoły. Również starsi uczniowie zapoznali się z działaniem drukarki 3D i mieli możliwość wydrukowania gotowych elementów. Wydruki 3D były też prezentami dla gości, przyjaciół szkoły, rodziców i dziadków oraz kolegów ze szkoły( np. Komunia Św.- Anioły) . Technologia druku 3D daje uczniom możliwość uczestniczenia w kreatywnych i innowacyjnych zajęciach,a nauczycielom zupełnie nowe możliwości prowadzenia zajęć lekcyjnych.
Do najbardziej lubianych przez uczniów różnych grup wiekowych zajęć były zajęcia z wykorzystaniem długopisów 3D. Pracę z długopisem rozpoczynaliśmy od zapoznania z zasadami działania i posługiwania się długopisem 3D. Na początku uczniowie wykonywali proste elementy i napisy, a następnie samodzielnie zaprojektowali i wykonali prace według swojego pomysłu – przestrzenne modele domków, rowery i inne elementy przyrody. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności posługiwania się długopisami, ćwiczyli sprawność grafomotoryczną, planowanie przestrzenne i współpracę w grupie oraz uczyli się cierpliwości oraz dokładności.
Zestaw mBot + akcesoria wspaniale rozszerzył możliwości mBot'a i pozwolił stworzyć na jego bazie nowe i niepowtarzalne konstrukcje: Robot podążający za światłem, Robot-skorpion, inteligentna lampka na biurko. Podczas zajęć uczniowie rozwijali zdolności intelektualne, umiejętności logicznego myślenia, planowania, przewidywania następstw własnego działania, wyciągania wniosków oraz rozumowania, a także rozwijania kreatywności. W kolejnych miesiącach nie tylko doskonalili poznane formy pracy, ale samodzielnie podejmowali zadania i poprzez metodę prób i błędów dochodzili do najbardziej optymalnego rozwiązywania problemu. Przygodę z przeżywali uczniowie na lekcjach informatyki, na zajęciach poza lekcyjnych .Było to dla uczniów świetną zabawą i nauką.
Na lekcjach w kl. 7-8 uczniowie zapoznali się z budową i obsługą lutownicy. Umiejętność jej obsługi przydaje się szczególnie osobom, które chcą i lubią samodzielnie konstruować, naprawiać i majsterkować, a takich w naszej szkole nie brakuje. Niektóre dzieci miały pierwszy raz możliwość zobaczenia tego narzędzia. Po omówieniu użytkowania lutownicy oraz podstawowych zasad BHP związanych w urządzeniem uczniowie przystąpili do zasadniczej części zajęć. Wykorzystując do pracy lutownicę, mieli możliwość przeprowadzenia i obserwowania doświadczeń fizycznych i chemicznych dotyczących przewodzenia itp..
Kolejnym narzędziem do świetnej zabawy, ale też nauki i kształtowania nowych umiejętności był sprzęt audio- wizualnej – sprzęt nagłaśniający oraz kamera z gimbalem i aparat fotograficzny z akcesoriami, który wykorzystany został do uwiecznienia różnych uroczystości szkolnych, wycieczek, wyjazdów, konkursów, akcji społecznych i projektów realizowanych w szkole czy też podczas zajęć nawet w świetlicy szkolnej. Uczniowie prezentowali swoje uzdolnienia, rozwijali swoje umiejętności sceniczne, wokalne, jak również rozwijali kompetencje cyfrowe oraz uczyli się świadomie i odpowiedzialnie rejestrować obraz i dźwięk. Uczniowie wszystkich klas mieli zorganizowane sesje zdjęciowe z różnych okazji. Dzięki wykorzystaniu sprzętu nagłaśniającego z akcesoriami na akademiach, imprezach, dyskotekach itp. poprawiła się znacznie jakość dźwięku, a przez to i odbiór dla widza jest znacznie lepszy. Również uczniowie, wykorzystali oświetlenie na kółku teatralnym. Posłużyli się nowoczesnym oświetleniem i blaskiem fleszy do przygotowania przedstawień z różnych okazji(np. Gminny Dzień Matki, Jasełka itp.)
Na lekcjach i w trakcie organizowanych przez szkołę zajęć dodatkowych uczniowie zaznajomili się z obsługą maszyny do szycia, poznali jej budowę, wygląd i sposób działania. W następnej kolejności przygotowali na zajęciach swoje projekty. Młodzi projektanci, najpierw rysowali projekt na papierze, a dopiero potem mierzyli, wycinali, szyli i doszywali. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali projekty, dużym plusem była dostępność różnych akcesoriów krawieckich, z których uczniowie chętnie korzystali.
Uczniowie chętnie sięgali po narzędzia takie jak wypalarka do drewna czy klej na gorąco itp. Podczas użytkowania sprzętu rozwijali procesy poznawcze (koncentrację uwagi, pamięć) i funkcje motoryczne (motorykę małą, grafomotorykę). Kuchenka elektyczna służyła do przygotowywańia potraw ( na lekcjach wychowawczych , wigilia, dzień Ziemi, śniadanie wielkanocne itp. oraz roztapialiśmy wosk na wróżby Andrzejkowe.
Zakupiony sprzęt był bardzo częto ( 4-5 razy w każdym tygodniu ) wykorzystywany do oraganizowania imprez szkolnych ( Andrzejki, Jasełka, Bal Karnawałowy, Dzień rodziny itp.) , akademii ( 11 listopada) itp. Przygotowywano dekoracje szkolne, szyto stroje,upominki dla gości, przyjaciól szkoły, rodziców, dziadków i kolegów. Uczniowie przygotowywali się do konkursów ( np. nagrywając swoje recytacje), uczestniczyli w konkursach wojewódzkich ( "Rozśpiewane, roztańczone kujawsko-pomorskie"), korzystano podczas zajęć obowiązkowych i zajęć dodatkowych, kołach zainteresowań. Rejestrował wyjazdy, imprezy i wycieczki szkolne.
Zakupiony w ramach programu Laboratoriów Przyszłości sprzęt odpowiada potrzebom naszej szkoły, jest i będzie w przyszłości wykorzystywany na lekcjach obowiązkowych – do realizacji podstawy programowej, a także na zajęciach dodatkowych oraz kołach zainteresowań, jak również w przygotowaniach do konkursów i projektów.
Koordynator projektu