• WYCIECZKA NA POMORZE ZACHODNIE 18.09-20.09.2023

• Nowa galeria WYCIECZKA NA POMORZE ZACHODNIE 18.09-20.09.2023 została dodana do albumu fotograficznego

W ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej w Zakrzewku w terminie od 18.09.2023 r. do 20.09.2023r. uczestniczyli w zorganizowanej trzydniowej wycieczce na pomorze zachodnie Polski. Celem przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”  wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Dzięki środkom z programu młodzi ludzie mogą poznawać istotne miejsca oraz wydarzenia związane z historią Polski, ważne dla naszej pamięci oraz zbiorowej tożsamości.

- Wycieczka rozpoczęła się w miejscowości Trzęsacz gdzie w   Multimedialnym Muzeum poznaliśmy historię Ruin Kościoła w Trzęsaczu oraz jak na przestrzeni wieków toczyła się tu walka człowieka z żywiołem. Uzupełnieniem wizyty w muzeum był spacer z przewodnikiem do ruin kościoła. Trzęsacz jest wyjątkowym miejscem na mapie wybrzeża, ponieważ przechodzi tu piętnasty południk, wyznaczający czas środkowoeuropejski. Po drodze do Międzyzdrojów , stanęliśmy w Wolińskim PN aby podziwiać najwyższy klif w Polsce na Wzgórzu Gosań. Następnie ruszyliśmy w dalszą podróż aby odwiedzić

- Oceanarium w Międzyzdrojach  - gdzie mogliśmy zobaczyć ryby z najdalszych zakątków świata – drapieżne rekiny i mureny, przepięknie ubarwione ryby raf koralowych – błazenki, rogatnice, ustniczki oraz słodkowodne piękności – jesiotry, cichle, arapaimy oraz wiele innych.
            Duże wrażenie na nas zrobił 16 metrowy pół tunel wypełniony niesamowitymi rybami. W touch poolu  mogliśmy dotknąć żywe ryby, czy paludarium z japońskimi karpiami koi. Poza tym mogliśmy zobaczyć słynną promenadę gwiazd i najdłuższe betonowe molo w Polsce.

Drugiego dnia wyruszyliśmy rano do Świnoujścia, miasta 44 wysp. Atrakcją wycieczki okazało się zwiedzanie Latarni Morskiej, jednej z najwyższych latarni na świecie oraz najwyższej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego oraz Fortu Gerharda – XIX-sto wiecznego pruskiego fortu nadbrzeżnego. Dodatkową atrakcją był rejs promem. Obecnie wodna droga jest jedyną dostępną drogą do latarni. Po powrocie na nabrzeże portowe udaliśmy się do Muzeum Rybołówstwa Morskiego  gdzie podziwialiśmy zbiory  dotyczące historii miasta oraz dzieje połowów ryb. Zobaczyliśmy też wystawę poświęconą florze Bałtyku, a także dowiedzieliśmy się jakich narzędzi używali dawniej rybacy do połowu ryb. Dużo dodatkowych ciekawostek przekazał nam pan przewodnik, który chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów. Pan przewodnik zabrał nas również na Stawa Młyny czyli punkt nawigacyjny służący statkom, a także zabrał nas na słynną promenadę , którą można spacerem przejść się do niemieckiego miasta Albeck.  Mieliśmy także okazję pospacerować Traktem na wydmie skąd mogliśmy  podziwiać uroki wybrzeża.

Trzeci dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania  Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie, gdzie zapoznaliśmy się z trzydziestoma latarniami polskiego wybrzeża w miniaturze oraz replikami lokomotyw, parowozów i wagonów kolejowych. Dodatkową atrakcją była przejażdżka kolejką. Ostatnim punktem naszego wyjazdu był Kamień Pomorski położony nad malowniczym Zalewem Kamieńskim, gdzie udaliśmy się do Zespołu Katedralnego. Zarówno Katedra jak i Wirydarz zrobiły na nas ogromne wrażenie. To tutaj w XII wieku znajdowała się siedziba biskupstwa pomorskiego obejmującego swoim zasięgiem niemal połowę wybrzeża Bałtyku. Przewodnik również zaprowadził nas pod Ratusz kamieński skąd mogliśmy podziwiać piękny widok na zalew oraz przystań jachtową.

To był wspaniały wyjazd!!!