• 7.06.2023

• WYJAZD NA  HEL

W ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie klas 1 – 3 szkoły podstawowej w Zakrzewku w dniu 07.06.2023 r. uczestniczyli w zorganizowanej jednodniowej wycieczce na  Hel. Celem programu jest sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz odkrycie skarbów wsi. Uczestnicy wycieczki odwiedzili m.in.:

-  Muzeum Rybołówstwa, Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Helu.. Poznaliśmy zagadnienia związane z historią Bałtyku, rybołówstwem na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym, dziejami Mierzei Helskiej, a także ze współczesnymi problemami związanymi z gospodarką morską. Zobaczyliśmy skansen  tradycyjnych łodzi rybackich.

– Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu. Fokarium jest częścią Stacji należącej do Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. W fokarium  zobaczyliśmy te przemiłe zwierzaki z bliska, dowiedzieliśmy się ciekawostek o ich życiu oraz zobaczyliśmy karmienie fok co dla wielu dzieci było niemałą atrakcją!

-  Zwiedziliśmy Cypel Helski, gdzie Bałtyk łączy się z Zatoką Gdańską .Spacerując na Cypel, minęliśmy Kopiec Kaszubów, symboliczny początek Polski, fundamenty dawnego Stanowiska Ogniowego nr 1, jednego z elementów helskich fortyfikacji. Promenada jest punktem widokowym na morze i statki wpływające do Zatoki Gdańskiej. Widzieliśmy latarnię morską w Helu. Spacerowaliśmy Bulwarem Nadmorskim i Parkiem Wydmowym, zobaczyliśmy dawne rybackie domy przy ulicy Wiejskiej i Posąg Neptuna na Bulwarze Nadmorskim.

- rejs po Bałtyku z Gdańska do Helu był wielką atrakcją.

- skorzystaliśmy ze słońca na helskiej plaży

Koszty wycieczki zmieniły się: powodem była pogoda i czas potrzebny na zwiedzanie oraz inflacja. Koszt przejazdu wzrósł ( wydłużyła się trasa) , a rejs statkiem odbył się w jedną stronę, więc był tańszy.