KOMUNIKAT

Aneks do załącznika nr 1
ZASADY OCENIANIA WEWNĄTRZSZKOLNEGO
Podstawa prawna:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493).
§1
W związku z koniecznością prowadzenia w placówkach oświatowych zdalnego nauczania wprowadza się następujące zmiany w Wewnątrzszkolnym Systemie Oceniania:
- Realizacja podstawy programowej odbywać się będzie z wykorzystaniem:
- materiałów edukacyjnych na zintegrowanej platformie edukacyjnej https://epodreczniki.pl/;
- materiałów edukacyjnych na sprawdzonych portalach edukacyjnych i stronach internetowych wybranych instytucji kultury i urzędów;
- dzienniki elektroniczne;
- komunikację poprzez pocztę elektroniczną;
- media społecznościowe, komunikatory, programy do telekonferencji przy zachowaniu bezpiecznych warunków korzystania z Internetu;
- lekcje online;
- programy telewizji publicznej i audycje radiowe;
- zamieszczanie informacji i materiałów edukacyjnych na stronie internetowej szkoły;
- podręczników, ćwiczeń, kart pracy, które uczeń już posiada. Wydawcy zrzeszeni w Sekcji Wydawnictw Polskiej Izby Książki przygotowali i udostępnili materiały i narzędzia dydaktyczne całkowicie bezpłatnie.
- kontakt telefoniczny z nauczycielem;
- inne sposoby wskazane przez dyrektora szkoły w porozumieniu z nauczycielami i przy wsparciu organu prowadzącego.
- Podstawą do oceniania wiadomości i umiejętności tymczasowo nie będą:
- dyktanda,
- pisanie ze słuchu,
- kartkówka
- praca klasowa
- sprawdziany.
- Tygodniowy zakres treści do nauki i ćwiczeń będzie się systematycznie pojawiać na dzienniku elektronicznym, poczcie elektronicznej lub poprzez zdalne nauczanie przez aplikacje np. messenger, zoom-video.pl. Tygodniowy plan lekcji pozostaje bez zmian. Podstawa programowa będzie realizowana z uwzględnieniem: równomiernego obciążenia uczniów w poszczególnych dniach tygodnia, możliwości psychofizycznych uczniów przy podejmowaniu intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia oraz ograniczeń wynikających ze specyfiki zajęć.
- Dzieci uczą się w domach, pod kierunkiem nauczycieli (np. wiadomości/ogłoszenia w dzienniku elektronicznym, poprzez pocztę elektroniczną, smsy itd.) korzystając z podręczników, ćwiczeń, kart pracy, płyt, materiałów dostępnych na platformach edukacyjnych. Dzieci wykonują zadane prace domowe i odsyłają je nauczycielom.
- Wykonywanie zadań jest obowiązkowe i należy je wykonywać na bieżąco lub w terminie wskazanym przez nauczyciela (w przypadku bardziej czasochłonnych treści). Przesyłane zaliczenia na ocenę będą ściśle związane z owymi zagadnieniami. Szczegółowe informacje zwrotne wraz z oceną zagadnień na zaliczenie będą wysyłane w e-dzienniku lub na adres e-mail . W przypadku braku informacji zwrotnej od ucznia w ciągu tygodnia (za wyznaczone zadania do wykonania) uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
- Częstotliwość oceniania: język polski, matematyka, przyroda, język angielski, edukacja wczesnoszkolna- przynajmniej jedna ocena w tygodniu. Pozostałe przedmioty : historia, geografia, biologia, WOS, plastyka, muzyka, w-f, fizyka, chemia, informatyka, religia, technika, język niemiecki – przynajmniej jedna ocena na dwa tygodnie. Oceny wystawiane na podstawie:
- rozmowa telefoniczna
- online test i video
- poczta elektroniczna
- zdjęcia – praca plastyczna, techniczna, praca pisemna, zadania z matematyki itp.
- inne uzgodnione z dyrektorem szkoły
- Testy, prace klasowe przesyłane będą uczniom do wykonania w ramach powtórzenia i utrwalenia wiadomości i umiejętności.
- W okresie zdalnego nauczania nie ma zastosowania waga najwyższa ocen 5 i 4 dla testów, prac klasowych.
- Szczegółowy zakres obowiązków nauczycieli w związku z pełnioną funkcją znajduje się w dokumencie - "Procedury zdalnego nauczania w związku z przedłużeniem ograniczenia funkcjonowania szkoły do 10 kwietnia 2020 roku".
§2
Wyżej wymienione zmiany wchodzą w życie w terminie od 25.03.2020 r. do 10.04.2020 r. z możliwością przedłużenia.