• 29.04.2021

          • KLASA  III

            Majowe święta to ulubione święta Polaków. Zawsze kojarzą się nam z długim weekendem, dobrą pogodą i flagami wywieszonymi na domach, budynkach. W tym roku będą pewnie wyglądały nieco inaczej. Nie spędzimy ich tak, jak zazwyczaj, na wyjazdach lub spotkaniach ze znajomymi. Więc może - to tym bardziej okazja do dowiedzenia się, co tak naprawdę w tych dniach świętujemy, czemu tak szumnie obchodzimy majowe święta.

            1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY

            W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. Kiedyś, 100 lat temu i dawniej, ludzie pracujący fizycznie byli wyzyskiwani. Musieli pracować po kilkanaście godzin dziennie w ciężkich warunkach, bez prawa do urlopu czy wolnych weekendów. W fabrykach pracowały nawet dzieci.

            Dzięki wieloletnim strajkom, warunki pracy stopniowo się polepszały, ograniczono jej czas i zagwarantowano prawo do odpoczynku. Pokoleniu naszych rodziców i dziadków 1 maja może kojarzyć się negatywnie. Za czasów PRL komunistyczne władze organizowały obowiązkowe pochody, podczas których trzeba było okazywać zadowolenie z ustroju.

             

            2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

            Tego dnia obchodzimy także Światowy Dzień Polonii. 2 maja jest świętem, ale nie jest oficjalnie wolny od pracy. Jednak wiele firm jest wtedy zamkniętych lub pracownicy biorą urlop. 2 maja 1945 r. polscy żołnierze wkraczający do Berlina umieścili polską flagę m.in. na siedzibie niemieckiego parlamentu.

            Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.

            W domach wywieszamy flagę w kształcie prostokąta, złożoną wyłącznie z biało-czerwonych pasów. Tradycyjnie robimy to 1, 2 i 3 maja, 11 listopada, w inne święta narodowe oraz przy okazji ważnych dla kraju rocznic i wydarzeń.

            3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

            Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy.

            Konstytucja miała jednak wielkie znaczenie w czasach rozbiorów. Przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć, była elementem pamięci narodowej. Pierwsze obchody Konstytucji 3 maja odbyły się już rok po jej uchwaleniu. Podczas zaborów, w czasie II wojny światowej i w PRL obchody były zakazane.

            Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległościrefleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasach zaborów. Została uchwalona zbyt późno, by uratować Polskę przed utratą niepodległości, jednak była mądrą i nowoczesną formą naprawy wadliwego ustroju, a zarazem drugą (po amerykańskiej) spisaną konstytucją na świecie. Pamiętajmy więc o Konstytucji 3 maja dziś, gdy nikt nam tego nie zabrania.

             

          • 29.04.2021

          • Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej. Dzieci z oddziału przedszkolnego uczciły te wyjątkowe dla każdego Polaka Święta, przygotowały chorągiewki.

          • 27.04.2021

          • Dzisiaj Święto Ziemi i my zdrowo jemy , bo przygotowaliśmy zdalnie zdrowe, smaczne i ekologiczne kanapki.

          • 26.04.2021

          • 26.04.2021

            Konsultacje wojewódzkie ogólnopolskiego dokumentu strategicznego dla młodzieży to pierwsza w historii naszego państwa inicjatywa, w której przedstawiciel administracji rządowej zaprasza wszystkich młodych Polaków do tworzenia strategii państwa polskiego a tym samym do wspólnego decydowania o przyszłości Polski.Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” to wydarzenie skupiające przedstawicieli środowisk młodzieżowych, uczniów, studentów i doktorantów z całej Polski, w trakcie którego podejmowane są dyskusje poświęcone ważnym tematom dla młodego pokolenia Polaków.

            Celem konsultacji wojewódzkich jest zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.Dyskusje prowadzone w ramach konsultacji, podzielone są na sześć obszarów tematycznych; „edukacja i szkolnictwo wyższe”, „rynek pracy i przedsiębiorczość”, „społeczeństwo obywatelskie i kultura”, „polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, „zdrowie i sport” oraz „ekologia i klimat”.

            Konsultacje dla woj. kujawsko-pomorskiego rozpoczną się 27 kwietnia br. od godz. 17:00.

            Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod następującym adresem: https://strategiadlamlodych5.webankieta.pl/.

            Zapisów na wydarzenie można dokonywać do 26 kwietnia (poniedziałek) do godziny 12:00.

            Konsultacje z powodu pandemii będą odbywać się zdalnie, w formie wideokonferencji.Więcej informacji na temat konsultacji znajduje się na oficjalnej stronie konsultacji https://www.gov.pl/DlaMlodych. Każdy uczestnik spotkań konsultacyjnych otrzyma certyfikat potwierdzający udział w pracach nad stworzeniem projektu „Strategii RP na Recz Młodego Pokolenia”.Organizatorem konsultacji jest Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem - pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.Uprzejmie prosimy o zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w przedsięwzięciu.

            W przypadku szkół podstawowych konferencja konsultacyjna dotyczy uczniów klas VII i VIII.

          • 24.04.2021

          • Hasło przewodnie: „Przywróć naszą Ziemię”!

            22 kwietnia  obchodzimy Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.

            Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.

            Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!

            Dzień Ziemi musimy celebrować każdego dnia,

            ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz do roku.

            Co możesz zmienić już teraz?


            W ramach obchodów tego święta w bieżącym roku szkolnym zaproponowaliśmy następujące akcje:

            Akcję „Wiosenne porządki

            Istnieje wiele sposobów samodzielnego sprzątania np. z Rodziną, z Przyjaciółmi, …

            1. sposób – Porządkowanie w domu

            Sprawdź, jakie odpady powstają, usuń przedmioty jednorazowego użytku i inne przedmioty, które często wyrzucasz.

                2. sposób – Zbierz zespół, który zrobi porządki! np. na podwórku, w lesie – pozbieraj śmieci, posegreguj je i wrzuć do odpowiednich pojemników.

            Liczy się każdy kawałek śmieci usunięty ze środowiska.

             Inne działania

            • Zasadź drzewko (może być krzew). Możesz to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy – nawet na balkonie.

            Bardzo dziękujemy wszystkim  uczniom i ich rodzicom za odzew!

            Wszyscy którzy nadesłali relację otrzymają upominki!(  po powrocie wszystkich uczniów do szkoły).

            Na szczególne wyróżnienie jednak zasługuje relacja Daniela i Izy Feduś, którzy pokazali, iż jesteśmy w stanie wiele zrobić dla naszej planety jeśli tylko chcemy!

            A oto relacja z efektów pracy naszych młodych ekologów:


            Dzien-ziemi_-_Maja_Dworak_kl.3.ppsx




          • 23.04.2021

          • Drodzy Rodzice!

            Zwracamy się z prośbą o wypełnienie anonimowej ankiety ewaluacyjnej dotyczącej poczucia bezpieczeństwa Państwa dzieci w szkole zarówno w czasie nauczania stacjonarnego, jak i zdalnego.

            Wyniki ankiety posłużą nam do oceny dotychczasowych działań i wprowadzenia ewentualnych zmian poprawiających warunki funkcjonowania uczniów, a także zorganizowania wsparcia i pomocy po powrocie do zajęć stacjonarnych.

            Z góry dziękujemy.

                                                                                                   Zespół ewaluacyjny

                                                                                                     SP w Zakrzewku

             

                  Link do ankiety:                                                                       

          • 23.04.2021

          • Dbając o Ziemię, dbamy też o własne zdrowie, zniechęcając do korzystania z używek. Podczas godzin wychowawczych klasa 6 i 7 przygotowała kampanię przeciw nałogom. Uczniowie formułowali przyczyny oraz skutki uzależnień, w breakroom'ach wymyślali hasła oraz przygotowali swoje wizerunki.

          • 23.04.2021

          • ZASADY PRACY SZKOŁY OD 26 KWIETNIA 2021 R.

            Zgodnie z Rozporządzeniem MEiN z dnia 22 kwietnia 2021 r. kl. I-III od 26 kwietnia wracają do szkoły w trybie hybrydowym.

            Mając na uwadze przepisy w nim zawarte, w naszej szkole będziemy pracować według następującego harmonogramu:

            KLASY I - III – NAUKA HYBRYDOWA

            Nauka stacjonarna:

            Poniedziałek  - Kl. I i II

            Wtorek – kl. I i  III

            Środa – kl. I i II

            Czwartek – kl. I i III

            Piątek- kl. II i III

            Nauka zdalna :

            Poniedziałek – kl. III

            Wtorek – kl. II

            Środa – klasa III

            Czwartek – klasa II

            Piątek – klasa I

            KLASY IV- VIII NAUKA ZDALNA

            Kl. V-VIII nadal pracują w trybie zdalnym.

            ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE – NAUKA STACJONARNA

            Oddział przedszkolny pracuje wg. planu  

            Poniedziałek – 8:00 - 13:15

            Wtorek –  8:00 – 13:15

            Środa – 8:00 – 13:00

            Czwartek – 8:00 – 13:30

            Piątek – 8:00 – 13:00

             

            Odwóz dzieci ze szkoły zgodnie z harmonogramem:

            Poniedziałek, wtorek, środa -13:20

            Czwartek, piątek – 13:40

          • 12.04.2021

          • Konkurs literacki „Startujemy w przyszłość!”

            KONKURS LITERACKI „Popisz się talentem!” 2021

            2021 oficjalnie został uznany rokiem Stanisława Lema. Właśnie dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie literackim Startujemy w przyszłość!

            V Ogólnopolski Konkurs Literacki „Popisz się talentem” – „Startujemy w przyszłość”

            Wydawnictwo Nowa Era zaprasza uczniów klas I-VIII do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Popisz się talentem” pod hasłem „Starujemy w przyszłość”.

            Zadanie konkursowe brzmi:

            „Jest 25 marca 2121 roku. Imieniny obchodzą Cyberiusz, Księżycomir praz Galena…” – tak mógłby się zaczynać serwis informacyjny za sto lat. Jak będzie wtedy wyglądał świat? Czy powstaną nowe genialne wynalazki? Czy ludzie zamieszkają na obcych planetach? Czy nasza Ziemia będzie wciąż nadawać się do życia? Czy znajdziemy cudowne lekarstwo na choroby i staniemy się lepsi, mądrzejsi, bardziej troskliwi? A może wręcz przeciwnie? Wierzymy, że Twoja wyobraźnia pozwoli odpowiedzieć na choć część z tych pytań!

            Wyobraź sobie, że stacja JUTRO wysyła Cię w przyszłość. Masz za zadanie napisać relację z tego, co tam zastałeś. Zrelacjonuj, co przeżyłeś w świecie jutra, kogo spotkałeś, w jakich zdarzeniach uczestniczyłeś, co zaobserwowałeś. Koniecznie dodaj także własny komentarz – jak prawdziwy reporter!

            Relacja z przyszłości nie może przekroczyć 2800 znaków bez spacji. Komisja konkursowa oceni prace według następujących łącznych kryteriów:

            1. oryginalność, w tym szczególnie nie powielanie znanych motywów, rozwiązań i schematów,
            2. kreatywność w zakresie konstruowania opowieści i fabuły,
            3. styl i swoboda wypowiedzi,
            4. spójność pracy i sposób jej powiązania z opowieścią wstępną,
            5. wprowadzanie elementów humorystycznych lub zastosowanie oryginalnych i nietuzinkowych rozwiązań literackich.

            Wyniki zostaną ogłoszone we maju 2021 roku. Wyłonionych zostanie 15 laureatów spośród uczniów klas I-V oraz 15 laureatów spośród uczniów klas V-VIII. Laureaci otrzymają Honorowy Dyplom Młodego Autora. Wszystkie nagrodzone prace zostaną wydane przez wydawnictwo Nowa Era w formie publikacji książkowej.

            Szczegóły konkursu zamieszczone są na stronie: https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem. Znajdują się tam również podpowiedzi, jak napisać relację z przyszłości.

            Serdecznie zapraszam i zachęcam do udziału w konkursie.

             

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Zakrzewku
      • (52) 3897461 515 178 053
      • Szkoła Podstawowa w Zakrzewku, Zakrzewek 25 89-410 Więcbork Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych