• REGULAMIN ŚWIETLICY

• REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZAKRZEWKU

1. Świetlica szkolna czynna jest w codziennie wg harmonogramu godzin pracy wychowawcy świetlicy w danym roku szkolnym.

2. Świetlica przeznaczona jest dla uczniów, którzy muszą przebywać dłużej w szkole ze względu na:

• czas pracy rodziców (opiekunów prawnych);
          • organizację dojazdu do szkoły i ze szkoły do domu;
          • inne okoliczności wymagające zapewnienia uczniom opieki w szkole.

3. Przyjmowanie dzieci do świetlicy odbywa się na podstawie deklaracji uczestnictwa udziału w zajęciach świetlicowych lub kart zgłoszeń.

4. Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy zawiera podstawowe dane ucznia, informacje o jego sytuacji rodzinnej, stanie zdrowia oraz sposobie odbierania dziecka ze świetlicy.

5. Nie podlega opiece wychowawców świetlicy dziecko, które nie dotrze przed lekcjami lub po lekcjach do świetlicy.

6. Obowiązkiem ucznia jest zgłosić swoje przyjście wychowawcy świetlicy.

7. Uczniowie mogą wychodzić ze świetlicy jedynie za zgodą nauczyciela – wychowawcy.

8. Dzieci przebywające w świetlicy szkolnej nie mogą być odbierane przez osoby niepełnoletnie (zgodę rodziców lub prawnych opiekunów na wyjście dziecka np. niepełnoletnim rodzeństwem należy rozumieć jako zgodę na samowolne opuszczenie świetlicy).

9. Dopuszcza się w sytuacjach wyjątkowych przedstawienie jednorazowego oddzielnego upoważnienia do odbioru dziecka, na którym należy wyszczególnić dane osoby odbierającej (imię nazwisko, serię i numer dowodu osobistego, stopień pokrewieństwa).

10. Obowiązkiem rodziców, opiekunów prawnych oraz osób upoważnionych do odbioru dziecka jest przestrzeganie godzin pracy świetlicy.

11. Świetlica zapewnia zajęcia uwzględniające potrzeby edukacyjne oraz rozwojowe dzieci, a także ich możliwości psychofizyczne, w szczególności zajęcia rozwijające zainteresowania, zajęcia zapewniające prawidłowy rozwój fizyczny oraz odrabianie lekcji.

12. Uczniowie objęci opieką świetlicy uczą się kulturalnego zachowania, wysławiania się oraz aktywnego spędzania czasu wolnego.

13. Prawa i obowiązki wychowanka świetlicy określa Statut Szkoły, regulamin uczestnika świetlicy zawarty w prawach i obowiązkach oraz rguły zachowania się w świetlcy.

14. Uczniowie, którzy nie przestrzegają regulaminu uczestnika świetlicy na wniosek wychowawcy świetlicy mogą zostać ukarani według zasad określonych w Statucie Szkoły.

15. Wychowawca klasy wystawiając ocenę z zachowania na koniec I semestru i na koniec roku szkolnego uwzględnia opinię wychowawcy świetlicy dotyczącą dziecka uczęszczającego do świetlicy.

16. Świetlica nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione w niej przez dzieci ubrania oraz inne przedmioty.

17. Rodzice ucznia, który dokonał celowego zniszczenia wyposażenia świetlicy, zostaną obciążeni pełną lub częściową odpłatnością za zniszczony lub uszkodzony sprzęt.

18. W momencie zapisu dziecka do świetlicy szkolnej rodzice lub opiekunowie prawni zapoznają się i akceptują Regulamin Świetlicy.

Regulamin uczestnika świetlicy zawarty w prawach i obowiązkach.

Prawa uczestnika świetlicy:

1. Prawo do opieki wychowawczej, opiekuńczej i dydaktycznej.

2. Prawo do zapewnienia warunków bezpieczeństwa podczas zajęć organizowanych na terenie świetlicy i poza nią.

3. Prawo do rozwijania swoich zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień.

4. Prawo do korzystania z pomocy wychowawcy w sytuacjach trudnych i konfliktowych.

5. Prawo do uzyskania pomocy w nauce, odpowiednich warunków do nauki własnej i własnego rozwoju.

6. Prawo do korzystania z pomieszczenia świetlicy, materiałów plastycznych, gier i zabaw.

7. Prawo do życzliwego i podmiotowego traktowania .

8. Prawo do budowania więzi i przyjaźni.

Obowiązki uczestnika świetlicy:

1.Przestrzeganie regulaminu świetlicy.

2. Przestrzeganie regulaminu dowozów.

3. Dbałość o porządek  świetlicy.

4. Kulturalne zachowanie się w świetlicy podczas zajęć świetlicowych.

5. Niesienie pomocy kolegom słabszym i młodszym.

6. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa względem własnej osoby jak i kolegów.

7. Stosowanie się do poleceń wychowawców świetlicy oraz pozostałych pracowników szkoły.

8. Każdorazowe informowanie wychowawców świetlicy o swoim przyjściu oraz wyjściu ze świetlicy.