• PEDAGOG SZKOLNY

• Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia.

Seneka

PEDAGOG SZKOLNY

- P. AGNIESZKA TOKARZ

Godziny pracy pedagoga szkolnego w roku szkolnym 2023/2024

WTOREK -11:00-11:30

CZWARTEK – 11:00-11:30, 12:40 -13:10

PIĄTEK – 11:30-14:30

Motto pedagoga:
          „Szkoła, do której uczęszczają nasi uczniowie powinna być otwarta, ciepła i przyjazna zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców. Każdy powinien czuć się w niej bezpiecznie, odnajdywać tu swoje miejsce i warunki do realizacji, by każdy mógł do niej wracać pamięcią wyłącznie z dobrymi wspomnieniami ”.

Pedagog szkolny to ktoś kto nie krzyczy, nie ocenia, nie krytykuje, nie wyśmiewa. Pedagog to osoba, która wysłucha, zrozumie, doradzi i:
          · wytłumaczy jak skutecznie radzić sobie ze stresem;
          · podpowie, jaką wybrać w życiu drogę;
          · przestrzeże przed tym, co niebezpieczne;
          · nauczy myśleć twórczo;
          · odpowie na pytania "jak się motywować do pracy, nauki?" oraz "jak dobrze gospodarować czasem?";
          · wytłumaczy, co znaczy być asertywnym.

Drogi Uczniu, czekam na Ciebie, gdy:

· czujesz, że  jesteś samotny i nikt Cię nie rozumie;
          · masz problemy rodzinne;
          · jesteś w trudnej sytuacji materialnej;
          · masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać;
          · jesteś dyslektykiem;
          · nie potrafisz porozumieć się z nauczycielami lub kolegami;
          · chciałbyś pomóc innym a nie wiesz, w jaki sposób to zrobić;
          · masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić;
          · chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem.
          Przyjdź z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.

Drogi Rodzicu, zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

· niepokoi Cię zachowanie Twojego dziecka;
          · chcesz porozmawiać o dziecku i Twoich z nim relacjach;
          · masz pytania dotyczące wyników w nauce i  funkcjonowania Twojego dziecka w szkole;
          · potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania;
          · masz pytania i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić;
          · szukasz pomocy.

Zadania pedagoga

Pedagog szkolny to (wg "Encyklopedii pedagogicznej") osoba zatrudniona w szkole w celu uzupełniania, pogłębiania i rozszerzania działalności dydaktyczno-wychowawczej prowadzonej przez nauczycieli.
          Definicja ta ustala niejako obszary działania i zakresy obowiązków pedagoga szkolnego, ale aby odpowiedzieć na pytanie, na czym polega praca pedagoga, należy skupić się na oczekiwaniach, jakie w stosunku do niego mają osoby, z którymi współpracuje. Organizuje w szkołach i placówkach pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla młodzieży, której celem jest wspomaganie rozwoju psychicznego i efektywności uczenia się poprzez pomoc wychowawcom klas i współdziałanie z nauczycielami, rodzicami (opiekunami prawnymi), pielęgniarką szkolną, organami szkoły oraz instytucjami pozaszkolnymi zwracając uwagę na przestrzeganie postanowień Konwencji Praw Dziecka.

GŁÓWNYM PARTNEREM W PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO JEST UCZEŃ!

Do zadań pedagoga należy:

· prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów;
          · diagnozowanie sytuacji wychowawczych w przedszkolu, szkole lub placówce w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów;
          · udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;
          · podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży;
          · minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów;
          · inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych;
          · pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;
          · wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.